زیست مگ

کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت چیست؟ + فواید استفاده از کوکوپیت

312,089
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت چیست؟ کوکوپیت Cocopeat نوعی بستر کشت است که از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌شود. که می‌تواند به عنوان بستر کاشت مناسب و جایگزین خاک یا مخلوط با آن استفاده شود. کوکوپیت دارای PH خنثی است و قابلیت نگهداری زیاد آب را در خود دارد.

کوکوپیت چیست؟

اجزا کوکوپیت

کوکوپیت از سه بخش تشکیل شده‌است که ممکن است در بافت‌های مختلف هر سه یا یکی از بخش‌ها وجود داشته باشد.

  • پیت (peat): به دانه‌های ریز با ابعاد ۱ تا ۵ میلی‌متر گفته می‌شود و به رنگ قهوهای تیره می‌باشد.
  • الیاف (coir): به الیاف نخ مانند با ضخامتی بسیار کم و با طول متغیر در بافت‌های مختلف گفته می‌شود.
  • چیبس (chips): به ذراتی بهم چسبیده پیت و الیاف به اندازه چیبس خوراکی گفته می‌شود.

کوکوپیت چیست؟

مزایای استفاده از کوکوپیت چیست؟

کوکوپیت جزو بستر‌های کاشت آلی طبقه‌بندی می‌شود و یکی از بهترین بستر‌های کاشت برای گیاهان است. مزایای استفاده از این بستر کاشت عبارتند از:

۱- صرفه‌جویی در مصرف آب

پتانسیل کوکوپیت برای نگهداری آب، نسبت به دیگر انواع بستر کاشت، بسیار زیاد است و از این رو هم در مصرف آب صرفه‌جویی و هم به رشد بهینه گیاه کمک می‌کند. این ماده شبیه اسفنج عمل کرده و آب را تا ۲۰ برابر وزن خود در خاک نگه می‌دارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف آب در بخش کشاورزی می‌شود.

۲- تهویه مناسب

خاک کوکوپیت که از مخلوط خاک معمولی با کوکوپیت به دست می‌آید از قدرت تهویه بسیار خوبی برخوردار است. الیاف نارگیل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشد تخلخل هوایی بسیار خوبی دارند و در نتیجه ترکیب این ماده با خاک از تراکم و فشردگی خاک پیشگیری کرده و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری می‌کند.

۳- عاری از بیماری‌های خاکزی و آفات

یکی از مهمترین مزایای کوکوپیت، عاری بودن آن از انواع بذر علف هرز، آفت و بیماری است. الیاف نارگیل به دلیل اینکه در بالای درخت و بالاتر از سطح زمین رشد می‌کنند از بسیاری از آلودگی‌های با منشا خاک عاری هستند.

۴- ماندگاری بالا

کوکوپیت نسبت به دیگر انواع بستر کاشت ماندگاری بیشتری دارد و حداقل برای ۴ سال و حداکثر تا ۱۰ سال می‌توان از آن به عنوان بستر کاشت استفاده کرد.

۵- محدوده PH ایده‌آل برای رشد گیاه

محدوده PH کوکوپیت خنثی تا کمی اسیدی (۶/۵ تا ۵/۶) است که محدوده مناسب برای بیشتر گیاهان محسوب می‌شود. در این محدوده از PH عناصر غذایی به راحتی در اختیار ریشه گیاه قرار خواهند گرفت.

۶- کاهش زمان جوانه زنی (Germination) و رشد سریع ریشه

کیفیت ذاتی الیاف نارگیل و تهویه مناسب این بستر باعث شده تا استفاده از خاک کوکوپیت برای جوانه زدن بذر‌ها و کاشت قلمه به عنوان بهترین بستر کاشت، شناخته شود. تجربه نشان داده است، کوکوپیت سرعت جوانه‌زنی بذر‌ها و ریشه‌دار شدن قلمه‌ها را افزایش می‌دهد.

کوکوپیت چیست؟

۷- کمک به حفظ محیط زیست

کوکوپیت ماده‌ای کاملا آلی است و هیچ گونه تأثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد و بعد از تجزیه شدن به طبیعت بر می‌گردد.

معایب کوکوپیت چیست؟

علاوه بر اینکه استفاده از کوکوپیت مزایایی دارد، معایبی نیز دارد که عبارتند از:

۱- کمبود مواد غذایی

یکی از مهمترین معایب کوکوپیت کمبود عناصر غذایی موجود در آن است. بنابراین در صورت استفاده از این بستر به تنهایی، لازم است تا از محلو‌های غذایی و کود مایع برای تغذیه گیاهان استفاده کرد. همچنین توانایی دوباره خیس شدن و خصوصیت زهکشی سریع کوکوپیت باعث کاهش و هدرفت عناصر غذایی از طریق آبشویی می‌شود.

۲- قیمت بالا

کوکوپیت ماده گران قیمتی است که در کشور ما بیشتر واردات آن وجود دارد و از این رو هزینه اولیه زیادی را برای گلخانه‌داران و کشاورزان به همراه خواهد داشت.

خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می‌شود؟

خاک کوکوپیت به عنوان بستر کشت سیستم هیدروپونیک برای کاشت گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه‌ای و پرورش گل‌های شاخه بریده و گیاهان آپارتمانی مناسب است. همچنین بهترین بستر رویش بذر، قلمه، انواع پیاز و نشاء است.

کوکوپیت چیست؟

نحوه استفاده از کوکوپیت چگونه است؟

کوکوپیت به صورت قالب‌های فشرده در مراکز فروش تجهیزات کشاورزی و گل و گیاه وجود دارد و اگر می‌خواهید از آن به عنوان بستر کاشت استفاده کنید، کافیست آن را خریداری کنید و در داخل آب قرار دهید. توجه داشته باشید هر ۱ کیلوگرم کوکوپیت فشرده بعد از قرار گرفتن در آب و جذب رطوبت، می‌تواند به ۱۵ لیتر کوکوپیت مرطوب تبدیل شود که بسته به سایز گلدان و نوع گیاه، می‌توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با دیگر بستر‌های کاشت مانند پرلیت، پیت‌ماس، خاک اره و … در گلدان قرار دهید.

کوکوپیت چیست؟

توجه داشته باشید که استفاده به تنهایی از کوکپیت برای گیاه مناسب نیست و حتما باید از ترکیبات دیگری هم استفاده کنید. برای مثال: ۵۰ درصد کوکوپیت + ۴۰ درصد پیت‌ماس + ۱۰ درصد پرلیت

موارد استفاده از کوکوپیت

هم اکنون کوکوپیت بعنوان محیط کشتی برای خزانه‌های نهال و نشاء، در گیاهان گلدانی، در عملیات طراحی باغ، تولید گل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، سبزیجات، درخت‌ها و درختچه‌ها به روش هیدروپونیک، در پرورش قارچ بعنوان لایه پوششی و در صنایع تولید کمپوست استفاده می‌شود.

کوکوپیت را میتوان در کشت‌هایی استفاده کرد که از خاک استفاده نشود:

  • کشت بدون خاک گل‌های شاخه بریده مانند رز
  • در صنعت نشا کاری
  • در تولیدات کشاورزی هیدروپونیک (بدون خاک)
  • کشت بافت
  • کشت هیدروپونیک توت فرنگی
  • به عنوان خاک مرغوب برای گلدان (قابل ترکیب با شن و کود گیاهی)
  • برای رشد گیاه قارچ لازم و حیاتی است

کشور‌های سازنده خاک کوکوپیت کدامند؟

در حال حاضر دو کشور تولید کننده کوکوپیت در سطح جهان هستند:

هند: این کشور به علت داشتن درختان نارگیل فروان تولید کننده کوکوپیت است، اما کوکوپیت‌های آن به علت شوری بالا در ایران خریداری نمی‌شود، به دلیل این که این کوکوپیت‌ها را با آب دریا آبشویی می‌کنند و برای کشور ما که در بیشتر مناطق شوری آب زیاد است، مناسب نیست.

سریلانکا: کوکوپیت‌های این کشور دارای مرغوبیت بالاتری نسبت به هند است و شوری پایین‌تر، سرعت حجم‌گیری و باز شدن بالاتری دارد.

توصیه در مورد استفاده از کوکوپیت

متخصصان علم کشاورزی توصیه می‌کنند استفاده از کوکوپیت به تنهایی به عنوان بستر کاشت مناسب نیست و بهتر است در ترکیب با دیگر بستر‌ها استفاده شود. ترکیب رایج برای استفاده در بستر گیاهان خانگی و زینتی معمولا نسبت ۵۰ درصد کوکوپیت + ۴۰ درصد پیت‌ماس + ۱۰ درصد پرلیت است.

منبع : مستر کاکتوسکوکوپیت چیست؟ و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟ | Coco peat

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.