زیست مگ

کاشت پیاز سنبل در آب

روش صحیح کاشت پیاز گل سنبل در آب

162,269
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کاشت پیاز سنبل در آب

یکی از زیباترین اجزای سفره هفت سین نوروز، گل سنبل است که به رنگ‌های مختلف در سفره هفت سین قرار داده می‌شود. دوره گلدهی سنبل در اوایل بهار است. اگر می‌خواهید این گل زیبا را برای گذاشتن بر سر سفره هفت سین خود پرورش دهید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به راحتی یک گل سنبل زیبا برای عید نوروز بکارید.

کاشت پیاز سنبل در آب

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پرورش گل سنبل در خانه، کاشت پیاز سنبل در آب است. در این روش لازم است فقط ریشه‌ها در داخل آب قرار گیرند و پیاز با آب در تماس نباشد.

نکته: در صورت کاشت گل سنبل به این روش، شما قادر به نگهداری از پیاز سنبل برای سال بعد نخواهید بود.

نحوه کاشت پیاز سنبل در آب

گل سنبل از گل‌های زیبای فصل بهار است و از اواخر زمستان تا اوایل بهار به گل می‌رود. پیاز‌های این گل را می‌توان در آب نیز کاشت، اما ابتدا باید کاری کرد تا ریشه‌ها کمی رشد کنند. برای کاشت پیاز سنبل در آب لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

تهیه پیاز سنبل

پیاز سنبل را از مراکز فروش گل و گیاه تهیه کنید. پیازی انتخاب کنید که رسیده، سفت و سنگین باشد و نیاز سرمایی آن نیز رفع شده باشد و آن را به گونه‌ای در داخل لیوان آب قرار دهید، که فقط ریشه‌ها در آب باشند و آب با بدنه پیاز در تماس نباشد.

کاشت پیاز سنبل در آب

انتخاب ظروف مناسب

بهترین ظرف برای نگهداری و کاشت سنبل در آب، استفاده از لیوان‌های شیشه‌ای بلند و کشیده یا ظروف با گردن باریک است.

کاشت پیاز سنبل در آب

گذاشتن پیاز سنبل در آب

پیاز سنبل را در قسمت باریک‌تر ظرف قرار دهید به طوریکه ریشه‌ها در داخل آب باشند.

کاشت پیاز سنبل در آب

پیشنهاد می‌کنیم، اگر چنین ظرفی ندارید، از لیوان‌های معمولی استفاده کرده و ته لیوان را با سنگریزه‌های درشت پر کنید و پیاز‌ها را بر روی سنگریزه‌ها قرار دهید. سپس تا حدی درون لیوان آب بریزید که فقط کف پیاز‌ها و قسمت ریشه‌ها با آب در تماس باشد.

مکان نگهداری

برای رشد کامل پیاز سنبل لازم است، پیاز‌ها را به مدت ۳ تا ۴ هفته در مکانی که تاریک و با دمای حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد، قرار دهید.

برای ایجاد محیط تاریک برای گیاه می‌توانید به وسیله یک کلاه کاغذی که به صورت وارونه روی لیوان قرار می‌دهید، محیط را تاریک کنید تا در مرحله رشد ریشه‌ها، شاخه گل دهنده بیرون نیاید.

مراقب‌های اولیه

بعد از کاشت پیاز سنبل در لیوان آب، باید هر روز رشد ریشه‌ها را بررسی کنید و برای جلوگیری از فساد آب داخل لیوان و گندیده شدن گیاه، میتوانید چند قطعه زغال چوب در لیوان قرار دهید.

کاشت پیاز سنبل در آب

توصیه می‌شود هر ۱۰ روز یک بار، آب لیوان را به آرامی عوض کنید و مراقب باشید تا به ریشه گیاه آسیب نرسد.

مهمترین نکته در کاشت پیاز سنبل در لیوان آب، آلوده نشدن آب به قارچ‌ها و عوامل بیماری‌زای دیگر است. همچنین استفاده از آب معدنی و سبک یا آب جوشیده سرد شده نسبت به آب مناطقی که آب آن‌ها دارای املاح زیاد مانند گچ و نمک است، ارجحیت دارد.

انتقال به مکان مناسب

هنگامی که گل شما شروع به سبز شدن کرد و ارتفاع آن به ۳ الی ۵ سانتی‌متر رسید، می‌توانید آن را به مکانی داخل خانه، در فضای روشن، البته به دور از تابش مستقیم نور خورشید با دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد منتقل کنید و هنگامی که ارتفاع ساقه گل شما به ۱۰ سانتی‌متر رسید، می‌توانید گیاه را به پشت پنجره و در برابر تابش نور خورشید قرار دهید.

کاشت پیاز سنبل در آب

زمان گلدهی

گل سنبل به این روش معمولا بعد از یک ماه شروع به گلدهی می‌کند. توجه داشته باشید، اگر می‌خواهید برای عید نوروز گیاهتان به گل برود، بهترین زمان برای کاشت آن اواخر بهمن است.

کاشت پیاز سنبل در آب

همچنین پیاز سنبل‌هایی که به این روش کشت می‌شوند، سال آینده قابل استفاده نیستند.
منبع : مستر کاکتوسکاشت پیاز سنبل در آب
2 نظرات
 1. قاسمی می گوید

  سلام. ممنون از سایت خوبتون که این همه آموزش های خوبی می زارید

  1. مستر کاکتوس مگ می گوید

   سلام
   سپاس.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.