زیست مگ

پرلیت چیست؟

پرلیت چیست؟ و مزایای استفاده از پرلیت در کشاورزی و باغبانی

105,308
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پرلیت چیست؟

پرلیت (Perlite) یک نوع سنگ آتشفشانی از نوع سیلیکات و از دسته شیشه‌های آتشفشانی بوده و در صورت حرارت دیدن به مقدار کافی، بین ۴ تا ۳۰ برابر حجم اولیه خود منبسط می‌شود.

انبساط پرلیت بر اثر حرارت، به دلیل وجود آب در ساختار سنگ پرلیت خام می‌باشد. با حرارت دادن پرلیت، آب موجود در ساختار و تخلخل‌های سنگ خام پرلیت، تبخیر شده و میلیون‌ها حباب بسیار ریز در ساختار پرلیت به وجود می‌آید. بدین صورت ساختار پرلیت تبدیل به ساختاری متخلخل با سلول‌های بسته شده، حجم دانه‌های آن به شدت افزایش یافته و رنگ آن از سیاه یا خاکستری تیره به سفید تغییر می‌کند.

پرلیت از اکسید سیلیس، آلومینیوم، سدیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز و آهن تشکیل شده که البته اکسید سیلیس بیشترین درصد را بین سایر مواد تشکیل دهنده داراست.

پرلیت از کلمه پرل به معنی مروارید که یک کلمه فرانسوی است گرفته شده است. پرلیت منبسط از نظر شیمیایی خنثی و پس از تولید، کاملا خشک و دارای رنگ سفید است.

مصارف کشاورزی

پرلیت در کشاورزی کاربرد فراوان دارد. ۳ تا ۴ برابر وزن خود آب را جذب می‌کند. در کشت هیدروپونیک، گلخانه‌ها و نهالستان‌ها قابل استفاده است. بهترین بسترهای کشت ترکیبی از پرلیت و پامیس و نیز ترکیبی از پرلیت و پیت ماس می‌باشد.

پرلیت چیست؟

خاک‌های پرلیت

اغلب پروش دهندگان عمده و حرفه‌ای گل و گیاه می‌دانند که منافع استفاده از خاک با کیفیت بالا، کاملاً ارزش پرداختن مقداری بهای بیشتر را دارد. خاک مناسب با ایجاد کیفیت بهتر، رشد سریعتر و به حداقل رساندن ضایعات، میزان سود حاصله را افزایش می‌دهد. خاک‌های سفارشی با ترکیب پرلیت کشاورزی – باغبانی، مخلوط‌های یکدستی از پرلیت درجه دانه درشت – متوسط الک شده و یک افزودنی دیگر نظر پیت ریزدانه عمل آوری شده هستند که برای تمام منظورهای گل کاری مناسب می‌باشند. در بعضی موارد می‌توان مستقیماً از کیسه‌های حاوی مخلوط استفاده نمود، بدین ترتیب هزینه‌های نیروی کار و تجهیز گلخانه به حداقل مقدار کاهش می‌یابد.

پرلیت چیست؟

مزایای پرلیت در بخش کشاورزی

امروزه در بخش کشاورزی پرلیت جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده است. و تقریبا در تمامی مراحل رشد گیاه ( از کاشت بذر و ریشه دار کردن گیاه گرفته تا مرحله رشد و بلوغ ) به کار می‌رود.

۱- نگهداری آب و غذای گیاه و تامین اکسیژن کافی برای ریشه

پرلیت کشاورزی قادر است ۳ تا ۷ برابر وزن خودش آب جذب و نگهداری کند و دچار آبگرفتگی نشود. در عین حال، می‌تواند ظرفیت نگهداری مواد غذایی محلول را نیز افزایش داده و از خروج مواد غذایی محلول در اثر آبیاری‌های مکرر پیشگیری نماید، از سوی دیگر ساختار میکروسکوپی ذرات پرلیت به گونه‌ای است که با داشتن حفرات و تخلخلهای چند لایه قادر است حتی در حالت اشباع از آب نیز حداقل ۲۰% از تخلخل مفید خود را در خاک حفظ کرده و از این طریق تبادل هوا و اکسیژن را نیز در محیط کشت افزایش دهد.

۲- صرفه اقتصادی بلند مدت

پرلیت کشاوری یکی شیشه آتشفشانی انبساط یافته است. بنابراین برخلاف مواد آلی، پوسیده نخواهد شد و خواص خود را برای مدتهای طولانی در خاک حفظ می‌کند.

۳- تحقیقات در زمینه اثر پرلیت بر میزان تبخیر از سطح خاک به شرح زیر است:

مخلوط پرلیت با خاک موجب افزایش میزان آب جذب شده و کاهش تبخیر نسبی (نسبت کل آب جذب شده به رطوبت از دست رفته) از سطح خاک می‌گردد.

ناصافی سطح خارجی ذرات + شیارهای ساختمان درونی = ظرفیت نگهداری آب بیشتر در مقایسه با ذرات هم اندازه خود => منبع ذخیره آب

محرک تشکیل و توسعه ریشه‌ها => تغذیه + آبرسانی ریشه‌ها = محیط مناسب برای کشت بذر

تسریع در عمل جوانه زدن بذور

استفاده از پرلیت به عنوان خاک خزانه = کاهش صدمات وارده به نشا در هنگام انتقال به زمین اصلی

زهکشی + ایجاد تخلخل + هوا دهی و آبرسانی ریشه ها =>> بهترین ترکیب در خاک‌های سنگین / بهترین بستر در چمنزارها

۴- بی اثر بودن از نظر شیمیایی

پرلیت کشاورزی اساساً پی اچ (PH) نزدیک به خنثی داشته و در اکثر محیط‌های طبیعی غیرقابل حل می‌باشد. از اینرو تغییر قابل ملاحظه‌ایی در قلیائیت یا اسیدیته محیط کشت ایجاد نمی‌کند.

مزیت‌های استفاده از پرلیت در کشاورزی

 • نفوذ و پخش یکسان آب در خاک در حضور پرلیت
 • بستری مناسب برای کاشت گیاه و رشد و پرورش بذر
 • نگهداری آب و غذای گیاه و تامین اکسیژن کافی برای ریشه
 • اصلاح و بهبود سیستم هوادهی و آب‌دهی خاک زمین‌های کشاورزی
 • عدم ایجاد تغییر ناگهانی در دمای خاک و جلوگیری از شوک حرارتی خاک
 • دارا بودن pH خنثی در حد ۵/۷-۵/۶ و جلوگیری از هر گونه اختلال در ریشه
 • استریل بودن از نظر بهداشتی و جلوگیری از اثرات منفی علف‌های هرز و حشرات موذی
 • نفوذ و پخش یکسان آب در خاک

ترکیب شیمیایی پرلیت به صورت عمومی:

ترکیبSiO­۲Al۲O۳NaO۲­K۲­OFe۲O۳MgOCaOH۲O
درصد۷۵-۷۰۱۵-۱۲۴-۳۵-۳۲-۰.۵۰.۷-۰.۲۱.۵-۰.۵۶-۳

تصویر نزدیک شده از پرلیت

همانطور که می‌بینید در این تصویر پرلیت ۲۵۰ برابر بزرگنمایی شده است. و فضای‌های خالی داخل آن مشاهده می‌شود.

پرلیت چیست؟

سایر موارد مصرف پرلیت

خصوصیات فوق باعث شده که پرلیت مناسب مصرف در صنایع ساختمان، کشاورزی، غذایی، پتروشیمی، نسوز، دام وطیور، آب و فاضلاب، سرامیک، عایق کاری، دربهای ساختمانی، دکوراسیون و … شود.

منبع : مستر کاکتوسپرلیت چیست؟ | و مزایای استفاده از پرلیت در کشاورزی و باغبانی
2 نظرات
 1. مرجان می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون. استفاده از پرلیت برای کاکتوس ها خوبه؟ درصد استفاده از پرلیت تو خاکش چقدره؟

  1. مستر کاکتوس مگ می گوید

   سلام خیلی ممنون
   بله، پرلیت رو می تونید به خاک کاکتوستون اضافه کنید. نکته ای که وجود داره اینکه پرلیت آب زیادی رو تو خودش نگه می داره و استفاده ی زیاد از پرلیت تو خاک کاکتوس باعث پوسیدگی ریشه و خراب شدن کاکتوس می شه، م.اظب باشد بیش از حد داخل خاک کاکتوس اضافه نکنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.