زیست مگ

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی همراه با بیماری‌ها و مراقبت‌های گیاه پیله آ

17,489
زمان مطالعه: ۹ دقیقه

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

گیاه پیله آ یا آلومینیومی (Aluminium plant) با اسم علمی Pilea cadierei و از خانواده Urticaceae که دارای ۴۰۰ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است. پیله آ گیاهی چند ساله و همیشه سبزه که ارتفاع آن به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد و بومی کشور ویتنام و چین است. برگ‌های پیله آ بیضی شکل و به رنگ سبز تیره می‌باشد و در فاصله بین رگبرگ‌های اصلی آن، رگه‌های به رنگ نقره‌ای دیده می‌شود.

گل‌های پیله آ

این گیاه زیبا در فواصل معینی از رشدش و معمولا در فصل تابستان گل‌های کوچک و زیبا به رنگ سفید (و یا صورتی کم رنگ) می‌دهد و فاقد هر عطری و بوی می‌باشد. علاقمندان به این گیاه، پیله آ رو صرفا برای زیبایی برگ‌های آن نگهداری می‌کنند.

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

شرایط نگهداری گیاه پیله آ یا آلومینیومی

دارندگان و علاقه مندان به گل و گیاه، پیله آ را گیاهی می‌شناسند که نگهداری از آن راحت و آسان است و ما هم این موضوع را قبول داریم اما به شرطی که شرایط نگهداری از آن را به خوبی بدانیم. با توجه به نکات زیر می‌توانید به راحتی در خانه، داخل آپارتمان‌تان و محل کار از گیاه پیله آ مراقبت کنید:

نور مورد نیاز پیله آ

اگر بخواهیم بهترین شرایط نوری برای پیله آ فراهم آوریم، مکان سایه آفتاب بهترین شرایط نوری برای این گیاه است. یادتان باشد که پیله آ زیر نور مستقیم آفتاب نباشد تا در معرض سوختگی قرار نگیرد، در صورت تاریک بودن هوا، ساقه‌ها دراز و علفی و منحرف می‌گردند. همچنین اگر در طی زمستان برگ‌های گیاه با شیشه سرد در ارتباط باشند، گیاه سیاه خواهد شد.

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

بهتر است فقط در ماه‌های زمستان اجازه دهید نور مستقیم آفتاب بر این گیاه بتابد. همچنین اگر نور ناکافی باشد ساقه‌ها بسیار بلند و باریک می‌شوند و فاصله برگها از یکدیگر زیاد می‌شود.

دما مناسب پیله آ

بهترین دما برای گیاه پیله آ در طی روز در حدود ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد و در طی شب ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. در زمستان دما را تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند. در هوای سردتر برگها سیاه خواهند شد.

در طی روزهای سرد سال اگر تمامی شاخسار گیاه خود را بی‌اندازد و حالتی پژمرده داشته باشد نشانه یخ‌زدگی اندام‌های آن است و باعث مرگ گیاه می‌شود. در تابستان اگر دمای محل نگهداری بیش از ۲۳ درجه بود عمل غبار پاشی را هر روز انجام دهید بخصوص اینکه خشکی هوا این گیاه را آزار می‌دهد. اگر دما در زمستان پایین‌تر از ۱۵ درجه شد، آبیاری گیاه را محدود کنید.

میزان آبدهی به پیله آ

پیله آ به طور کلی گیاهی رطوبت دوست می‌باشد. در فصل رشد، خاک گیاه را مرطوب نگهدارید و هرگز نگذارید تا خاک گلدان خشک شود. در تابستان ۳-۲ بار در هفته آبیاری کنید. با سرد شدن هوا از میزان و مقدار آبیاری کم کنید و تقریباً هفته‌ای یک مرتبه در زمستان گیاه را آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب ریزش برگ‌ها گیاه و همچنین پوسیدن ساقه و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. غبار پاشی روزانه گیاه پیله آ نیز تاثیر زیادی در شادابی گیاه دارد.

نکته: بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که رویه خاک کاملا خشک شده باشد بنابراین زودتر اقدام به آبیاری نکنید.
درست است که پیله آ غبار‌پاشی را دوست دارد اما اگر غبار‌پاشی را روی گیاهی که زیر نور مستقیم که البته برای گیاه مضر است انجام دهید٬ آبها بجای رطوبت رسانی مثل ذره بین عمل می‌کنند و در آخر گیاه را پر از لکه و گاهی اوقات سوراخ می‌کنند.

رطوبت مورد نیاز پیله آ

کمبود رطوبت باعث سوختگی نوک برگهای پیله آ می‌شود، بنابراین از روش جزیره یا سینی پر از آب زیر گلدان همیشه برای رطوبت سازی استفاده کنید.

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

تهویه پیله آ

توجه داشته باشید که گیاه پیله آ به تهویه هوا نیاز دارد. از گذاشتن پیله آ در اتاق‌های گرم و تاریک که در آن تهویه هوا صورت نمی‌گیرد جدا خودداری نمایید. بهتر است این گیاه در محیط‌های بزرگ مثل اداره‌ها، شرکت‌ها، مغازه‌ها و داخل منزل کنار پنجره‌ها باشند تا هوای تازه را حس کند و تهویه هوا نیز به خوبی صورت گیرد.

خاک ایده‌آل برای پیله آ

بهترین و مطلوب‌ترین خاک برای این گیاه خاک هلندی مرطوب است (خاک هلندی: خاکی متشکل از کوکوپیت٬ پرلیت و پیت ماس) البته با زهکشی مناسب است.

این گیاه زیبا برخلاف ظاهر بسیار شکننده و تردی که دارد گرما دوست است و نمی‌تواند سرما رو تحمل کند. منظور از گرما، دمای بالا و گرمای گلخانه ای است نه داغی آفتاب تابستان. با وجود گرما مشخص است که باید خاک این گیاه مرطوب باشد. پس همیشه خاک گیاه را مرطوب نگه دارید و غبارپاشی را روزانه انجام دهید. برای افزایش زهکشی خاک این گیاه می‌توانید مقداری شن به آن اضافه کنید. این گیاه در صورت باقیمانده رطوبت به اندازه زیاد در خاک دچار پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود.

کوددهی پیله آ

کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با کودهای مخصوص گیاهان زینتی، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر طبق دستور العمل جبران کنید.

تعویض گلدان پیله آ

فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان است و تا زمانی که ریشه‌های پیله آ از گلدان بیرون نزده باشند اقدام به تعویض گلدان نکنید. در فصل بهار از ساقه‌ها قلمه بگیرید و در گلدان‌های جدید بکارید تا گلدان‌های مادری هرس شده، شکل توپی و چنبرهای به خود بگیرند.

توجه : (اگر گیاه پیله آ شما نیاز به تعویض گلدان دارد تنها یک سایز، گلدان خود را بزرگتر نمایید).

هرس پیله آ

این گیاه تا زمانی که ساقه‌هایش علفی و دراز رشد نکند نیازی به هرس کردن ندارد و برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌های پیله آ می‌توانید آنان را سرزنی کنید تا رشد ساقه‌های جانبی گیاه تحریک شود. همچنین به مرور زمان برگ‌های پایین ساقه‌های مسن‌تر، خواهد ریخت که البته طبیعی است، اما ممکن است ظاهر گیاه را ناخوشایند کند. می‌توانید این ساقه‌ها را از گیاه جدا کنید و به عنوان قلمه جهت تکثیر گیاه از آنان استفاده کنید.

راه‌های تکثیر گیاه پیله آ

مثل خیلی از گیاه‌هان دیگر، پیله آ را می‌شود به روش قلمه در خاک و آب و یا جدا کردن پاجوش، تکثیر کرد.

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

۱- قلمه زدن پیله آ

برای تکثیر به روش قلمه، از ساقه‌های بلند‌تر و از زیر گره‌های گیاه قلمه‌های ۸ الی ۱۰ سانتی‌متری را با استفاده از یک قیچی و یا چاقوی تمیز بگیرید تا بعدا گیاهتان به قارچ یا بیماری مبتلا نشود. برگهای پایینی ساقه را بگیرید و ته ساقه را به هورمون ریشه‌زایی بزنید و بعد از آن در خاک مخصوص بکارید. یادتان باشد رطوبت خاک را حفظ کنید. ریشه‌دهی پیله آ یک ماه طول خواهد کشید.

اگر می‌خواهید تکثیر پیله آ را در آب انجام دهید، قلمه‌ها را در آب قرار دهید و زمانی که ریشه‌های آن به اندازه ۵ سانتی‌متر رسید، آن را داخل خاک مناسب بکارید. اگر قلمه‌ها بیش از اندازه در آب بمانند ضعیف می‌شوند و موقع کاشت در خاک، گیاه از بین می‌رود.

نکته: زمان قلمه‌گیری گیاه پیله آ فصل بهار و تابستان است.

۲- جدا کردن پاجوش پیله آ

اما برای تکثیر به روش پاجوش، بهتر است اینکار هنگام تعویض گلدان انجام شود. از بغل گیاه پاجوش را به همراه ریشه بیرون بیاورید و در گلدان مورد نظرتان بکارید. دقت کنید که زمان انجام این کار به ریشه‌ها آسیبی نرسد.

بیماری‌ها و مراقبت‌های گیاه پیله آ

گیاه پیله آ مانند همه گیاه‌های دیگر ممکن است دچار آفت شود. از جمله آفت‌هایی که آسیب جدی به این نوع گیاه می‌زنند شپشک ‌آرد‌ آلود، شته‌ها و کنه‌های تار عنکبوتی می‌باشند. از دیگر آفت‌های گیاه پیله آ قارچ بوتری تیس است که در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می‌کند.

حشرات سفید پنبه‌ای مانند روی گیاه مشاهده می‌شود (شپشک آرد آلود)

در صورت مشاهده شپشک ‌آرد‌ آلود اصلا نگران نباشید اگر تعداد کمی از برگ‌ها و ساقه‌ها درگیر این آفت‌ها شدند با کمی آب ولرم مناطق درگیر را شست‌و‌شو دهید، ولی اگر مشاهده کردید آفت‌ها و شته‌های آرد مانند سمج‌تر از این‌ حرف‌ها هستند با استفاده از نوک گوش پاک کن که آن را آغشته به مقداری مایع‌ظرفشویی کردیده‌اید، مناطق درگیر را پاک کنید و سپس به کمک آب کاملا ولرم گیاه را به آرامی تمام و با استفاده از نوک انگشتان شست‌و‌شو دهید. و اگر هیچ کدام از این‌ روش‌ها نتیجه نداد از سم‌های سیستمیک و حشره کش نفوذی استفاده نمایید.

نقاط خاکستری و زخم‌هایی روی برگ‌ها دیده می‌شود

علت آن مربوط به آبیاری بیش از حد و سپس حمله قارچ بوتری تیس است، سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.

لکه‌های سوخته روی برگ‌هاست

علت آن استفاده از مواد براق کننده برگ‌ها است و یا برگ‌ها در معرض تابش مستقیم آفتاب بوده‌اند، غبارپاشی در آفتاب هم می تواند یکی از علت‌های آن باشد، عوامل را بر طرف کنید.

ساقه‌ها دراز و منحرف شده و فاصله بین دو برگ زیاد است

علت آن نور کم است، گیاه را به روشنایی ببرید و مواظب تابش مستقیم آفتاب باشید، نوک ساقه‌ها را قطع کنید تا جوانه‌های جانبی بیدار شده و رشد کنند، در این صورت گیاه حالت تو‌پر و چنبره‌ای به خود می‌گیرد.

برگ‌ها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها است

هر دو هفته یکبار با سم حشره‌کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ‌های جدید کوچک هستند

ریشه‌ها را بازدید کنید و در صورت متراکم بودن ریشه‌ها، گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد، آن را تعویض نمایید، در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار کمک موثری به تولید برگ‌های درشت‌تر می‌کند، تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو هم تاثیر مثبت دارد.

برگ‌ها سقوط می‌کنند

به آبیاری احتیاج دارد، گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبارپاشی روزانه در تابستان را فراموش نکنید.

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است

این عارضه مربوط به یخ زدگی است، خشک شدن گیاه حتمی است.

برگ‌های در تماس با شیشه در زمستان سیاه می‌شوند

سردی بیش از حد شیشه عامل آن است، برگ‌ها را از تماس با شیشه خارج کنید.

برگ‌ها سیاه می‌شوند و میریزند

هوا بیش از حد سرد است، گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگ‌ها خمیده شده‌اند

اگر برگ‌های گیاهتان خمیده شد، بدانید که در آبپاشی و غبارپاشی کم کاری داشته‌اید و گیاه شما تشنه است.

معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

منبع : مستر کاکتوس | معرفی گیاه پیله آ یا آلومینیومی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.