زیست مگ

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

گل حسن یوسف به نام ملكه‌ای با دنباله‌های قرمز شهرت دارد

6,365
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

حسن‌یوسف یکی از گل‌های زیبای آپارتمانی پرطرفدار در میان ما ایرانیان، که در رنگ‌های متنوع زیبا و شاد وجود دارد و طرز پرورش و نگهداری آن در خانه بسیار راحت است. این گیاه فصلی زیبا دارای ساقه‌های چهارگوش و برگ‌های متنوع سبز مایل به زرد، زرد طلایی، قرمز یا ارغوانی مایل به سیاه دارد که جاذبه‌های تزئینی آن در زیبایی برگ‌های درخشانش نهفته است. این گیاه دائمی می‌باشد اما اگر در فصول سرد خارج از گلخانه یا آپارتمان باشد از بین می‌رود.

گیاه‌شناسی حسن‌یوسف

حسن‌یوسف این گیاه دائمی با نام گیاه‌شناسی Solenostemon scutellarioides و نام علمی Coleus blumei و از خانواده (نعناعیان) Labiatae، می‌باشد. ارتفاع حسن‌یوسف به ۶۵ سانتی‌متر هم می‌رسد و زادگاه آن منطقه جاوا است.

ساقه‌های گل حسن‌یوسف چهارگوش است. این گیاه دارای بیش از ۱۵۰ نوع، با رنگ آمیزى مختلف است. رنگ های ترکیبی مانند قرمز، سفید، سبز، زرد و قهوه‌ای در انواع آن مشاهده می‌شود. گل‌های حسن‌یوسف مثل گل‌های نعناع و پونه‌های کنار جوی آب‌ها در یک سنبله جای گرفته است اما برگ‌هایش در زیبایی، از گل‌ها پیشی گرفته‌اند.

معرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف

شرایط نگهداری گل حسن یوسف

با توجه به نکات زیر می‌تواند به راحتی در خانه، داخل آپارتمان‌تان و محل کار از گیاه حسن یوسف مراقبت کنید:

نور

گل حسن‌یوسف نور پسند است و باید در مکانی باشد که به آن نور خورشید برسد اما نباید نورخورشید مستقیم به آن بتابد. تراس جنوبی یا پنجره‌های رو به جنوب ساختمان بهترین مکان برای قرار دادن گل حسن‌یوسف است. به دلیل تفاوت تابش نور در تابستان و زمستان رنگ برگ گل‌های حسن‌یوسف، در زمستان ها نسبت به تابستان ملایم تر است.

نور مستقیم باعث کمرنگ شدن برگ‌ها و آفتاب سوختگی می‌شود و نور کم هم باعث زرد شدن و عدم رشد و سبز شدن برگ‌ها می‌شود.

دما

گل حسن‌یوسف به دمای متوسط احتیاج داشته و بهترین دما برای آن در روز ۲۵ الی ۳۵ درجه سانتی‌گراد و در شب ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. هوای سرد باعث سرمازدگی آن و گرما موجب سیاهی ساقه و قارچ می‌شود.

این گل به سرما حساس می‌باشد و بهتر است در فصل زمستان دمای محیط از ۱۰ درجه کمتر نیاید.

آبیاری

گل حسن‌یوسف برای رشد نیاز به یک محیط مرطوب دارد. به همین دلیل خاک آن همیشه باید مرطوب بماند. بهترین زمان آبیاری آن زمانی است که خاک لایه بالایی گلدان خشک شده باشد. (معمولا هفته ای ۲ الی ۳ بار آبیاری کافی می باشد.) علاوه بر این یکی دیگر از علائم که نشان دهنده زمان آبیاری است، بی‌حال و آویزان شدن برگ‌های گیاه است. اما در نظر داشته باشید که در فصول سرد تر، بهتر است میزان آبیاری را کاهش دهید.

چنانچه آب محل زندگی شما دارای املاح فراوان و سنگین می‌باشد بهتر است آب جوشیده و سبک استفاده کنید. یکی از نشانه‌های رایج تشنگی گل حسن‌یوسف، بیحال شدن برگ‌هایش می‌باشد.

رطوبت

رطوبت هوای اطراف گل حسن‌یوسف یکی دیگر از فاکتورهای ضروری برای رشد آن است. این گیاه به رطوبت متوسط احتیاج دارد و برای تامین آن میتوان گاهی برگ‌ها را غبار‌پاشی کرد. در صورت خشک بودن بیش از حد هوا، می‌توان برای تامین رطوبت گیاه، از جزیره استفاده کرد.

میزان رطوبت هوای گل حسن‌یوسف بهتر است ۵۰ تا ۷۰ درصد باشد.

تهویه

توجه داشته باشید که گل حسن‌یوسف به تهویه هوا نیاز دارد. از گذاشتن گل حسن‌یوسف در اتاق‌های تنگ و تاریک که در آن تهویه هوا صورت نمی‌گیرد جدا خودداری نمایید. بهتر است این گیاه در محیط‌های بزرگ مثل اداره‌ها، شرکت‌ها، مغازه‌ها و داخل منزل کنار پنجره‌ها باشند تا هوای تازه را حس کند.

خاک

حسن‌یوسف به خاک قلیایی نیاز دارد. بهترین خاک برای این گل، مخلوطی از خاک باغچه، ماسه شسته شده، خاک‌برگ و کود پوسیده دامی می‌باشد.

کود

کود مورد نیاز حسن‌یوسف را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فروردین تا مهرماه، مورد استفاده قرار داد.

تعویض گلدان

هر ۶ ماه ته گلدان را  چک کنید که آیا ریشه‌های گل حسن‌یوسف بیرون زده یا خیر و در صورت بیرون زدن ریشه، گلدان را تعویض کنید. به طور معمول هر ۱ یا ۲ سال یکبار، گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد.

توجه : (اگر گل حسن‌یوسف شما نیاز به تعویض گلدان دارد تنها یک سایز گلدان خود را بزرگتر نمایید).

هرس

حسن‌یوسف رشد سریعی دارد و بهتر است زود به زود آن‌ را هرس کنید. هرس کردن، رشد گل حسن‌یوسف را بهتر می‌کند. برای این که فرم گیاه، بوته‌ای و پرپشت شود، باید سرشاخه‌ها و گل‌ها را هنگام ظهور هرس کرد. در صورت هرس نکردن شاخه‌های بلند، زیبایی حسن یوسف از بین می‌رود.

در صورت گل دادن در آخر تابستان گل‌ها را با ناخن بچینید تا انرژی گل صرف تولید دانه و بذر نشود.

تکثیر گل حسن‌یوسف

تکثیر گل حسن‌یوسف به ۲ طریق انجام می شود:

۱- قلمه زدن حسن‌یوسف

قلمه زدن حسن‌یوسف به ۲ طریق انجام می‌شود:

قلمه زدن مستقیم

در این روش در اواخر تابستان، قلمه‌های انتهایی گیاه را که شاداب باشد جدا کرده و در خاک غنی از خاک برگ کشت می‌کنیم.

ریشه دار کردن قلمه با استفاده از آب

برای این کار می‌توانید در فصل بهار و تابستان نسبت به جداکردن قلمه (ساقه) از گیاه اصلی اقدام کنید. با یک چاقوی تیز، قلمه ۵ الی ۸ سانتی‌متری را جدا کرده و آن را در لیوان آبی قرار دهید تا ریشه دار شود. بعد از ریشه دار شدن آن را در خاک بکارید.

آسان‌ترین روش برای تکثیر گیاه آپارتمانی حسن‌یوسف، قلمه‌زدن می‌باشد.

۲- کاشت بذر حسن‌یوسف

بهتر است بذرها را در یک سینی کم عمق و در یک لایه خاک مرطوب بکارید و روی آن یک لایه نازک از خاک خیلی سبک بریزید. جوانه‌زنی بذرها معمولاً ۵ تا ۷ روز بعد از کشت، آغاز می‌شود و بعد از ۴ برگی شدن گیاهچه‌ها به سینی نشا و بعد از حدود ۲۰ روز به گلدان یا محیط اصلی منتقل می‌شوند.

بیماری‌ها و مراقبت‌های گل حسن‌یوسف

گل حسن‌یوسف مانند همه گل‌های دیگر ممکن است دچار آفت شود. از جمله آفت‌هایی که آسیب جدی به این نوع گیاه می‌زنند شپشک ‌آرد‌ آلود و شته‌ها می‌باشند.

حشرات سفید پنبه‌ای مانند روی گیاه مشاهده می‌شود (شپشک آرد آلود)

در صورت مشاهده شپشک ‌آرد‌ آلود اصلا نگران نباشید اگر تعداد کمی از برگ‌ها و ساقه‌ها درگیر این آفت‌ها شدند با کمی آب ولرم مناطق درگیر را شست‌و‌شو دهید، ولی اگر مشاهده کردید آفت‌ها و شته‌های آرد مانند سمج‌تر از این‌ حرف‌ها هستند با استفاده از نوک گوش پاک کن که آن را آغشته به مقداری مایع‌ظرفشویی کردیده‌اید، مناطق درگیر را پاک کنید و سپس به کمک آب کاملا ولرم گیاه را به آرامی تمام با استفاده از نوک انگشتان شست‌و‌شو دهید و اگر هیچ کدام از این‌ روش‌ها نتیجه نداد از سم‌های سیستمیک مانند سم کونفیدور و یا مالاتیون استفاده نمایید.

شته

آفت شته گاهی به حسن‌یوسف حمله کرده و محل فعالیت این آفت بیشتر پشت برگ و انتهای ساقه است. از شیره گیاه تغذیه می‌کند و موجب تضعیف و زرد شدن برگ‌های جوان گیاه می‌شود. در اثر فعالیت شته، عسلک تولید شده و باعث چسبناک شدن برگ و ساقه گیاه می‌‍شود و بعد باعث ابتلا به بیماری قارچی و در نهایت مرگ گیاه می‌شود.

ساقه حسن‌یوسف سیاه شده است

آبیاری بیش از حد و تهیه نامناسب خاک گلدان موجب سیاه شدن ساقه حسن‌یوسف می‌شود.

ساقه حسن‌یوسف دراز شده است

اگر ساقه گل حسن‌یوسف شما بسیار بلند شده است، چنانچه گیاه جوان باشد، دلیل آن نور ناکافی و عدم انجام هرس در نوک ساقه گیاه بوده است که باید در اسرع وقت انجام شود. ولی چنانچه گیاه پیر باشد، این عارضه معمولی است.

برگ‌ها خشک شده و می‌ریزند

دلیل آن خشکی و گرمی هواست. دفعات آبیاری را بیشتر و حجم آن را کمتر کنید. گاهی در مناطق گرمسیری و در فصل تابستان ضرورت دارد هر روز یا روزی دو مرتبه گیاه آبیاری گردد.

توجه: چنانچه برگ‌ها سالم باشند و بریزند احتمال دارد به خاطر سرما و یا حتی آبیاری بیش از اندازه باشد.

برگ‌ها زرد می‌شوند و می‌ریزند

می‌تواند از کمبود رطوبت یا تشنگی باشد شرایط را بازبینی کنید.

برگ‌های پایین زرد شده و می‌ریزند

آبیاری بیش از حد است، آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.

گیاه خود را انداخته و حالت پژمرده دارد

عوامل مختلفی عامل آن است. تشنگی یا آبیاری زیاد، سرما یا کمبود نور و یا از همه مهمتر نور مستقیم خورشید می‌تواند علت آن باشد! شرایط را مجددا بررسی کنید.

رنگ برگ‌ها کمرنگ و محو می‌شود

چنانچه نور کافی به حسن‌یوسف نرسد گیاه رنگ دانه‌های خود را از دست می‌دهد و اصطلاحا علفی می‌شود. همچنین استفاده بیش از حد کود هم می‌تواند باعث کمرنگ شدن رنگ برگ‌های حسن‌یوسف شود.

نقاط سوخته روی برگ بوجود آمده است

علت آن می تواند غبار پاشی حسن‌یوسف در آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد.

مراقبت‌های زمستانی از حسن‌یوسف

قبل از اینکه گیاه در اثر سرما آسیب ببیند، به داخل ساختمان بیاورید و کنار پنجره با نور کافی بگذارید .

اگر گیاه حسن‌یوسف شما بیمار است یا آفت به آن حمله کرده، قبل از ورود گیاه به ساختمان، آن را برطرف کنید.

گلدان را در محلی روشن قرار دهید و با اسپری، آن را مرطوب نگه دارید.

مراقب باشید بیش از حد به آن آب ندهید.

زمانی که رشد فعال آن در بهار شروع شد، به آن کود دهید و هرس را انجام دهید.

در بهار، آرام آرام گیاه را با محیط بیرون آشنا نموده تا برای بیرون گذاشتن، سازگار شود.

نکته : موارد گفته شده در این مقاله شرایط عمومی گل حسن‌یوسف می‌باشد. شرایط آب و هوایی هر منطقه نسبت به منطقه دیگر متفاوت می‌باشد و شاید نتوان همه‌ی موارد این مقاله را طبق شرایط توضیح داده شده انجام داد.

چنانچه که نیاز به راهنمایی بیشتر نسبت به منطقه جغرافیایی خود دارید، در زیر همین مقاله در قسمت “ثبت دیدگاه‌ها” سوال‌های خود را ارسال کنید و منتظر جواب از طرف تیم “گیاه پزشک” ما شوید.
منبع : مستر کاکتوسمعرفی و شرایط نگهداری گل حسن یوسف
4 نظرات
 1. سمانه هاشمی می گوید

  از کجا بفهمم که حسن یوسف شپشک زده؟

 2. zahra می گوید

  پشت پنجره باشه نورش کافیه؟

 3. فائزه حسینی می گوید

  سم مالاتیون برای حسن یوسف خوبه؟

 4. فاطمه بهادری می گوید

  حسن یوسف من رنگش عوض شده.چکار کنم که رنگش مثل قبل بشه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.