زیست مگ

جی فی پلت چیست؟

جی فی پلت Jiffy-7® Peat Pellets چیست؟

210,881
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

جی فی پلت چیست؟

جی فی پلت Jiffy Peat Pellets چیست؟ در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی توسط محققین برای کوتاه نمودن دوره رشد نهال و به حداقل رساندن زمان و همچنین کاهش فضا و هزینه، تولیدات مطلوبی را به بازار ارائه دهند که بستر مناسبی برای بذر, قلمه و نشاء باشد.

حالا این تحقیقات به ثمر نشسته و محصول آن جی فی پلت‌هایی است که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز گیاه بوده و یک محیط کشت استریل و عاری از هر گونه عامل بیماری‌زا جهت رشد گیاه را فراهم می‌کند و جوانه زنی قابل اطمینان و سریعی برای گیاهان سالم با سیستم‌های قوی ریشه را مهیا می‌سازد.

جی فی پلت چیست؟

جی فی پلت یک استارتر برای بذر، قلمه و نشاء همه‌ی گونه‌های گیاهان می‌باشد که حاوی پیت ماس، و ترکیب چندین نوع مواد مغذی دیگر می‌باشد که تولید و تکنولوژی آن انحصارا در اختیار شرکت جی فی می‌باشد.

موارد استفاده از جی فی

 • جوانه زدن بذر و یا ریشه‌دار کردن قلمه‌های درختان مثمر و غیرمثمر
 • قلمه و بذر گیاهان، درختان و درختچه‌هایی که برای مبارزه با فرسایش خاک به کار می‌روند.
 • ریشه دار کردن قلمه‌ها (تکثیرگل رزو……..)

دلایل استفاده از جی فی

کاشت بذر و پرورش تمامی گیاهان همانند هم نیست، برخی بذور به راحتی و برخی دیگر به سختی جوانه می‌زنند و به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند، همچنین این گیاهان خاص بعد از جوانه زنی به سختی به رشد خود ادامه می‌دهند.

برخی بذور بخصوص بذر گیاهان و میوه‌های کمیاب نسبت به صیفی‌جات معمولی دیرتر جوانه می‌زنند و مدت بیشتری بذر باید در بستر کشت یا خاک بماند به همین دلیل انتخاب بستر و خاک مناسب برای کاشت گیاهان بسیار حائز اهمیت می‌باشد، اگر بستر کشت مناسب نباشد، نمی‌تواند به جوانه زنی این گونه بذرها کمکی کند و ممکن است کاشت بذر کاملاً ناموفق باشد.

جی فی پلت چیست؟

علاوه بر این گاهی جوانه زنی بذر موفقیت آمیز می‌باشد ولی گیاه بعد از جوانه زنی به کندی رشد می‌کند و چون گیاه در مرحله‌ی ضعیف مدت زیادی باقی می‌ماند احتمال ایجاد انواع بیماری در گیاه بالا می رود و در مواردی باعث مرگ گیاهچه می‌شود.

گاهی تمام مراحل بالا را به خوبی انجام می‌دهیم، یعنی بذر به خوبی جوانه می‌زند و به خوبی رشد می‌کند ولی هنگام جابجایی گیاه یا نشاء به محل اصلی کاشت، به دلیل ایجاد “استرس جا به جایی” (بخصوص در گیاهان حساس) گیاه  واکنش خوبی نمی‌دهد و منجر به مرگ گیاه یا نشاء می‌شود.

عرضه جی فی در فروشگاه

جی فی پلت به صورت گلدان و قرص فشرده در سایز‌های ۲ تا ۷ سانتی‌متری برای مصارف خانگی عرضه می‌شود، اندازه‌های کوچک‌تر برای کاشت بذر و سایز بزرگتر برای قلمه زدن مناسب‌تر می‌باشد.

جی فی پلت چیست؟

اندازه‌ی قرص ۲۰ میلی‌متر: قطر حدود ۲ سانتی‌متر، ارتفاع بعد از باز شدن حدود ۳ سانتی‌متر

اندازه‌ی قرص ۴۱ میلی‌متر: قطر ۴۱ میلی‌متر، ارتفاع بعد از باز شدن حدود ۴ سانتی‌متر

اندازه‌ی قرص ۴۴ میلی‌متر: قطر ۴۴ میلی‌متر، ارتفاع بعد از باز شدن حدود ۵ سانتی‌متر

روش استفاده از جی فی در ۳ مرحله

مرحله ۱: جی فی را درون یک لیوان یا کاسه پلاستیکی قرار داده و مقداری آب روی آن بریزید. پس از گذشت ۵ دقیقه جی فی متورم شده و آماده استفاده یا کاشت بذر یا قلمه می‌باشد.

جی فی پلت چیست؟

مرحله ۲: پس از متورم شدن جی فی، با استفاده از یک مداد یا چوب کبریت سوراخی با عمق کم و مناسب با بذر، قلمه یا نشاء ایجاد کرده و آن را درون پلت قرار دهید و روی آن را با محتویات پلت پر نمایید.

مرحله ۳: پس ازجوانه زدن و نمایان شدن ریشه‌ها از پلت آنها را به زمین اصلی منتقل نمایید.

جی فی پلت چیست؟

نکته: جی فی پلت همیشه باید رطوبت داشته باشد. زمانی که جی فی پلت مرطوب باشد رنگ آن قهوه‌ای تیره می‌باشد و با از دست دادن رطوبت رنگ آن به قهواه‌ای روشن بدل می‌گردد. می‌توان بسته به نوع گیاه آن را در سینی آب به صورتی که یک سانت آن در آب فرو رفته باشد قرار داد.

توری جی فی پلت چیست؟

این توری حاوی عناصر غذایی مورد نیاز گیاه بوده و مانعی برای خروج ریشه ایجاد نمی‌کند و پس از قرار گیری در داخل خاک تجزیه می‌شود. این توری محافظ و نگهدارنده انسجام پلت متورم شده است و بعد از انتقال به محیط اصلی توری مورد نظر تجزیه می‌گردد و از بین می‌رود.

جی فی پلت چیست؟

چه زمان باید جی فی پلت را به محیط کشت اصلی انتقال داد؟

زمانی که گیاه داخل جی فی پلت به اندازه کافی رشد کرده و ریشه‌ها از اطراف توری خارج شده. در این زمان باید گیاه را به همراه جی فی پلت به محیط کشت بزرگتر و یا اصلی انتقال داد.

مزایای استفاده از جی فی پلت

جی فی پلت یک محیط کشت استریل برای رشد گیاه بوده و سرعت رشد گیاه را افزایش داده و محصولی با کیفیت بالا به شما ارائه می‌دهد.

 1. جوانه زنی سریعتر بذر
 2. رشد سریعتر نشاء
 3. کنترل راحت تر بیماری‌ها، دما و رطوبت لازم برای رشد نشاء
 4. جلوگیری از تنش وارد شده به ریشه در هنگام انتقال به زمین اصلی
 5. در دسترس بودن مواد غذایی برای رشد نشاء
 6. عدم نیاز به استفاده از مواد بستر مانند پرلیت، پیت ماس و…
 7. کاملا استریل و فاقد هرگونه عوامل بیماری‌زا، قارچ  و باکتری
 8. کاهش یافتن هزینه‌های کارگری
 9. صرفه جویی درمصرف آب
 10. قوی‌تر شدن نشاء به گونه‌ای که هنگام انتقال به زمین اصلی، نشاء توان بیشتری برای مقابله با بیماریها و یا کمبودهای مواد غذایی موجود در زمین اصلی را دارد.
 11. دوستدار محیط زیست

بخش باغبانی جی فی

بخش باغبانی جی فی با بیش از ۵۰ سال سابقه فعالیت، بسیار شناخته شده است. از سال ۱۹۶۵ کمپانی جی فی با همکاری شرکت‌های مختلف در زمینه صنایع سلولزی و کاغذ خصوصا ایالت نیوبرونزویک کانادا توانست محصول جدیدی را بنام بستر کشت طبیعی نهال معرفی نماید.

نگرانی این کمپانی در آن زمان در خصوص گلدان‌های موجود که منجر به رشد محدود سیستم ریشه‌ای و همچنین تأثیر منفی بر روی نهال‌های تولیدی کاشته شده بوده است که این به نوبه خود موجب بالا رفتن ضریب کشیدگی درختان و کاهش حجم چوبی آن بوده است.

اولین تجربه موفقیت آمیز استفاده از جی فی در جنگلکاری

اولین تجربه موفقیت آمیز جی فی جنگلکاری با استفاده از نهال‌های تولیدی کاج مربوط به سال ۱۹۷۵ است که از آن زمان کمپانی جی فی توانسته است با رفع نقایص قبلی، توجه تولیدکنندگان نهال‌های جنگلی را در سراسر دنیا جلب نماید به طوری‌که در این بخش سالانه صد‌ها میلیون اصله نهال با اهداف جنگلکاری و گسترش عرصه‌های جنگلی از پلت‌های جی فی استفاده می‌شود که به عنوان بهترین سیستم بستر کشت نهال تا کنون معرفی شده است.

جی فی پلت چیست؟

پلت‌های جی فی جهت تولید  نهال گونه‌های باغبانی و جنگلی در مقیاس وسیع اقتصادی در اروپا، کانادا، کلمبیا، اروگوئه، شیلی و اندونزی مورد استفاده قرار گرفته است (گزارش هاندرسون ۱۹۹۴) این محصول آماده به استفاده مستقیم و عاری از هر گونه عوامل بیماریزا و کاملا استریل و قابلیت انتقال به صورت بسته‌های فشرده شده به اقصی نقاط دنیا را دارد.

جی فی پلت چیست؟


منبع : مستر کاکتوس | جی فی پلت چیست؟ (Jiffy Peat Pellets چیست؟)
4 نظرات
 1. مهتاب می گوید

  سلام.برای کاشت بذر کاکتوس می سه از جی فی استفاده کرد؟

  1. مستر کاکتوس مگ می گوید

   سلام
   بله می تونید استفاده کنید

 2. مهدی می گوید

  قیمتش چنده؟؟

  1. مستر کاکتوس مگ می گوید

   الان تو بازار (۹۸/۱۳/۱۲) دونه ای ۵ هزار تومان شده

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.