زیست مگ

بیماری های گیاه پیله آ

علت بیماری های گیاه پیله آ همراه با درمان

35,331
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بیماری های گیاه پیله آ

گیاه پیله آ مانند همه گیاه‌های دیگر ممکن است دچار آفت شود. از جمله بیماری های گیاه پیله آ که آسیب جدی به این نوع گیاه می‌زنند شپشک ‌آرد‌ آلود، شته‌ها و کنه‌های تار عنکبوتی می‌باشند. از دیگر آفت‌های گیاه پیله آ قارچ بوتری تیس است که در آبیاری و رطوبت زیاد فعال شده و به گیاه حمله می‌کند.

حشرات سفید پنبه‌ای مانند روی گیاه مشاهده می‌شود (شپشک آرد آلود)

در صورت مشاهده شپشک ‌آرد‌ آلود اصلا نگران نباشید اگر تعداد کمی از برگ‌ها و ساقه‌ها درگیر این آفت‌ها شدند با کمی آب ولرم مناطق درگیر را شست‌و‌شو دهید، ولی اگر مشاهده کردید آفت‌ها و شته‌های آرد مانند سمج‌تر از این‌ حرف‌ها هستند با استفاده از نوک گوش پاک کن که آن را آغشته به مقداری مایع‌ظرفشویی کردیده‌اید، مناطق درگیر را پاک کنید و سپس به کمک آب کاملا ولرم گیاه را به آرامی تمام و با استفاده از نوک انگشتان شست‌و‌شو دهید. و اگر هیچ کدام از این‌ روش‌ها نتیجه نداد از سم‌های سیستمیک و حشره کش نفوذی استفاده نمایید.

نقاط خاکستری و زخم‌هایی روی برگ‌ها دیده می‌شود

علت آن مربوط به آبیاری بیش از حد و سپس حمله قارچ بوتری تیس است، سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.

لکه‌های سوخته روی برگ‌هاست

علت آن استفاده از مواد براق کننده برگ‌ها است و یا برگ‌ها در معرض تابش مستقیم آفتاب بوده‌اند، غبارپاشی در آفتاب هم می تواند یکی از علت‌های آن باشد، عوامل را بر طرف کنید.

ساقه‌ها دراز و منحرف شده و فاصله بین دو برگ زیاد است

علت آن نور کم است، گیاه را به روشنایی ببرید و مواظب تابش مستقیم آفتاب باشید، نوک ساقه‌ها را قطع کنید تا جوانه‌های جانبی بیدار شده و رشد کنند، در این صورت گیاه حالت تو‌پر و چنبره‌ای به خود می‌گیرد.

بیماری های گیاه پیله آ

پوسیدگی ساقه و بیماری لکه برگی

از دیگر بیماری‌های این گیاه می‌باشد که در اثر آبیاری بیش از اندازه و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان و هوای سرد و مرطوب ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید نوع خاک گلدان را طوری انتخاب کرد که زهکش بسیار خوبی داشته باشد. گیاه را نباید زیاد آب داد و تهویه هوا نیز باید به خوبی صورت گیرد.

برگ‌ها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها است

هر دو هفته یکبار با سم حشره‌کش طبق دستور سمپاشی کنید.

برگ‌های جدید کوچک هستند

ریشه‌ها را بازدید کنید و در صورت متراکم بودن ریشه‌ها، گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد، آن را تعویض نمایید، در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار کمک موثری به تولید برگ‌های درشت‌تر می‌کند، تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو هم تاثیر مثبت دارد.

سوراخ شدن برگ‌های پیله آ

عوامل فیزیکی مانند مالش با دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزون‌ها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … می‌توانند از عوامل این عارضه باشند به دقت بررسی نمایید.

بیماری های گیاه پیله آ

برگ‌ها سقوط می‌کنند

به آبیاری احتیاج دارد، گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبارپاشی روزانه در تابستان را فراموش نکنید.

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است

این عارضه مربوط به یخ زدگی است، خشک شدن گیاه حتمی است.

برگ‌های در تماس با شیشه در زمستان سیاه می‌شوند

سردی بیش از حد شیشه عامل آن است، برگ‌ها را از تماس با شیشه خارج کنید.

بیماری های گیاه پیله آ

برگ‌ها سیاه می‌شوند و میریزند

هوا بیش از حد سرد است، گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بیماری های گیاه پیله آ

برگ‌ها خمیده شده‌اند

اگر برگ‌های گیاهتان خمیده شد، بدانید که در آبپاشی و غبارپاشی کم کاری داشته‌اید و گیاه شما تشنه است.

بیماری های گیاه پیله آ

 

منبع : مستر کاکتوسبیماری های گیاه پیله آ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.